Toggle Menu

פינוי בינוי – פנים רבות לו

< חזרה לדף מידע מקצועי

פרויקטים מסוג פינוי בינוי יוצרים הזדמנות פז לשדרג את איכות החיים של התושבים: במקום הבניינים הישנים והמוזנחים נבנים חדשים וגם התשתיות הציבוריות עוברות מייק אובר. המרוויחים הגדולים הם קודם כך תושבי השכונה, אבל כל זה קורץ גם לאוכלוסיות חדשות להימשך אל האזור וליצור בו שינוי מרענן.  ואיך זה משפיע על האדם הקטן שבקצה ועל השכונה שבה הוא חי? הנה כמה דוגמאות.

 

חדר השירות הפך למרפסת שמש

אנשים מבוגרים רבים מתגוררים בדירות ישנות, כבר שנים רבות. חלקם עברו את העליות, הגיעו למעברה, וראו אותה נהפכת לשיכון. מאז ימי קום המדינה הם עדיין מתגוררים באותה הדירה. אלא שעבור חלק מכובד מהם תנאי המחייה הקיימים כבר לא מתאימים. רבים מהם נעזרים כיום בהליכון או בכיסא גלגלים, וזקוקים למעלית ולמרחב גדול כדי להתנייד טוב יותר. אחרים סובלים מהדירה הצפופה, כי הם רוצים לארח בנוחות את כל המשפחה הגרעינית שהלכה וגדלה במשך השנים.

בני גיל הזהב עברו כל כך הרבה, וכעת, בערוב ימיהם, מה נשאר להם חוץ מליהנות מהזמן שנותר? רק לארח את המשפחה בכיף ובנוחות בדירות האלה, והאפשרות להוריש אותה הלאה, לילדיהם או לנכדיהם. בתמ”א 38 אותם קשישים חביבים מקבלים דירה חדשה שמתאימה יותר לצורכיהם וגם לבניין מתווספת מעלית שמקלה עליהם באופן משמעותי, מרפסת שמש וממ”ד המתאימים לאירוח.

 

מדירה רעועה לדירת בוטיק

דמיינו את האם קשת היום מהקומה השנייה שעובדת ב- 3 עבודות על מנת לפרנס את ילדיה. אותה אימא שחיה בדירה ישנה שירשה מהוריה, חוסכת גרוש לגרוש, וכל שני וחמישי מגלה בעיה חדשה שדורשת ביקור של איש מקצוע.

אותה אישה, בתהליך תמא 38, סופסוף מקבלת את הסוף הטוב שתמיד ייחלה לו בליבה: דירת בוטיק יפיפה שבה היא תוכל לגדל בו את ילדיה באזור עם בתי ספר טובים, מתנ”סים ומוסדות אחרים. דירה, שאם היא רק תחליט, היא גם תוכל למכור ולקבל עליה הרבה יותר כסף ממה שהיא היתה שווה לפני הפרויקט. כך היא יכולה לשדרג את חייה וחיי ילדיה, גם במקום אחר.

 

עד אתמול היה כאן מקלט שכונתי – מחר יהיה פה פארק

לא רק תושבי השכונה משתדרגים. גם השכונה עצמה. קחו לדוגמה את המקלט השכונתי שעומד כאבן שאין לה הופכין כבר כמה שנים טובות. לאחר פרויקט פינוי בינוי שייערך בשכונה, כשכל תושב יקבל חדר ממ”ד משלו, למעשה לא יהיה עוד צורך במקלט השכונתי. כך יכולה להתקבל החלטה פשוט לשטח אותו, ולבנות על חורבותיו פארק מטופח להנאת תושבי השכונה, עם מתקני כושר, מגלשות ונדנדות וצמחייה מרשימה.

 

פינוי בינוי – הזדמנות להתחיל מחדש

תחום ההתחדשות העירונית הולך ותופס תאוצה, ובעיקר בערים הגדולות. ההשקעה בנושא הפיתוח הסביבתי לרווחת הכלל היא חלק בלתי נפרד מתחום זה. יזמי הפרויקטים כבר מזמן אינם מתמקדים אך ורק במבנה עצמו, אלא מסתכלים על התמונה הרחבה. הם עובדים בשיתוף פעולה עם העיריות. העירייה לוקחת בחשבון את הסביבה כולה, במטרה למקסם את ההתחדשות העירונית, ולאפשר לדיירים לפתוח דף חדש וליהנות מאיכות חיים ברמה הכי גבוהה שיש.

 

מקור משיכה לאוכלוסייה חדשה

אפשר לראות בקלות ובאופן ברור כיצד שכונות שבעברן סבלו ממוניטין רע, פתאום מתחילות להוות מאוד מבוקשות, בעיקר בקרב זוגות צעירים ומשפרי דיור. תמ”א 38 מפיח חיים באזורים שנחשבים בעייתיים, ומכניס לאזור “דם חדש” בזכות שינוי בהרכב הדיירים שמאכלסים את השכונה. הבניינים החדשים והסביבה המטופחת והמושקעת, מהווים מוקד משיכה גם לבעלי עסקים, שמזהים את הפוטנציאל המסחרי של המקום, ופותחים מקומות עבודה מגוונים – בתי קפה, חנויות בוטיק ועוד.

 

אפקט הפרפר: תמ”א 38 לשינוי השכונה

פרויקטים של תמ”א 38, ובעיקר כאלה שבהם הורסים את הבניינים ובונים במקומם חדשים, יוצרים מעין תהליך שמשפיע על הסביבה כולה. בדומה לאבן שמקפיצים על המים, שיוצרת סביבה עוד ועוד מעגלים, כך הפרויקט יוצר תהליך מתמשך שמשפיע על האזור כולו שבו מקימים את הפרויקט: שינוי לטובה בתנאי המחייה של התושבים הוותיקים, התחדשות השכונה, משיכת תושבים חדשים מאוכלוסייה חזקה יותר, פתיחת עסקים מקומיים. כל אלה גורמים לכל השכונה להשתנות לטובה.

החברה לחיזוק מבנים

צור קשר
close slider


מלא/י את הטופס ונציג מטעמנו יחזור אליך בהקדם: