Toggle Menu

מה מסתתר מאחורי המילה “פינוי” בפרויקט פינוי-בינוי או תמ”א 38/2?

< חזרה לדף מידע מקצועי

הרעיון פשוט: הורסים בניין ישן ומתפורר ובמקומו מקימים בניין חדש ויוקרתי. כדי שזה יקרה, דיירי הבניין צריכים להתפנות מהמקום עד רגע המסירה. אבל רגע… להתפנות לאן? זה הזמן להבין לאיפה בדיוק מפנים את הדיירים בפינוי-בינוי ולא פחות חשוב: מי משלם על זה.

 

קודם מפנים, אח”כ בונים

בניגוד לתמ”א 38 חיזוק, שם מחדשים בניין עומד על תילו, בפינוי-בינוי ובתמ”א 38/2 הורסים את הקיים. מדובר בבניינים ישנים עם תשתיות רעועות, ולכן אין טעם לשפץ. צריך להרוס הכול מהיסוד ולבנות מחדש טוב יותר, חזק יותר וגדול יותר. בגלל זה הדיירים לא יכולים להישאר בדירותיהם – המקום כולו יהפוך לאתר בנייה, ופשוט לא יהיו להם דירות לגור בהן.

פה נכנס לתמונה שלב הפינוי, שמשמעו פינוי הדיירים למגורי קבע חלופיים לכל משך תקופת העבודות. כדי שהדיירים יסכימו לחתום על העסקה, ולהתפנות מדירתם לצורך ביצועה, על היזם להבטיח להם מגורים חלופיים.

רק לאחר שכל דיירי הבניין יפונו “לחוף מבטחים”, אפשר יהיה להתחיל בעבודות ההריסה ובהמשך לעבודות הבינוי.

 

ברוכים הבאים לדירה החלופית

כאמור, מימון המגורים הזמניים לדיירים המפונים נמצאת באחריות היזם. בפועל היזם מממן עבור הדיירים שמאי חיצוני בלתי תלוי, שיעריך את שווי השכירות בדירותיהם הקיימות, לכל דירה ודירה – ולפי המלצתו ישלם היזם לבעלים את שכר הדירה לכל תקופת הביצוע.

 

מי משלם על המגורים הזמניים?

אם אתם גרים בבניין שעתיד לעבור פינוי-בינוי, נשמו לרווחה! עלויות המגורים הזמניים נופלות על היזם ולא עליכם. דיירים מפונים אינם צריכים לשלם בעצמם את שכר הדירה על הדירה החלופית, שתשמש אותם עד שיקבלו בחזרה את דירתם המשופצת. החוק בישראל מגן עליכם ונמצא לטובתכם, כדי שלא תצטרכו להיכנס לבורות כלכליים שלא תוכלו לצאת מהם. את הכול כאמור סופג היזם.

 

קודם מחתימים, אחר כך מפנים

כדי להוציא לפועל פרויקטים הדורשים פינוי, נדרשת הסכמה חתומה של 80% מבעלי הדירות בבניין. ברגע שהיזם אסף את כמות החתימות הנדרשת, הוא יכול להתחיל בפינוי של כל הדירות בבניין – כולל הדירות שבעליהם סירבו לחתום. על-פי חוק, גם דיירים סרבנים מחויבים להתפנות מתוקף הסכמת הרוב.

למעשה, יש לדיירים את כל הסיבות לחתום. היתרונות שמהם ייהנו לאחר השלמת הפרויקט רבים כל-כך! בתמורה להסכמתם הדיירים מקבלים:

 

ויש גם בינוי-פינוי…

כשמם כן הם, בפרויקטים של בינוי-פינוי קודם בונים ורק אחרי זה מפנים. היזם והקבלן המבצע דואגים להקים בניין חדש בסמוך לבניין שייהרס בעתיד, וכך דייריו יכולים להישאר בו עד שהבניין החדש מוכן. ברגע שהדיירים עוברים לבניין החדש ומפנים את הישן, הוא נהרס ובמקומו מוקם בניין חדש נוסף – וכן הלאה וכן הלאה.

שיטה זו מאלצת לסיים בכל פעם בניין אחד בלבד. לכן, היא פחות מתאימה כשרוצים להקים מספר בניינים בו-זמנית.

 

איך זה עובד עם החברה לחיזוק מבנים?

לחברתנו רקורד עשיר של פרויקטים מסוג תמ”א 38/2, כשדבר אחד משותף לכולם: שיתוף הפעולה עם הדיירים. בשבילנו הדיירים הם חלק בלתי נפרד מהמשוואה, ולכן אנו עושים הכול כדי למלא את הצרכים שלהם לאורך התהליך. ברור לנו שמדובר בתקופה לא קלה, זמנית ככל שתהיה, וזו הסיבה שצריך לגלות רגישות ולצמצם עד כמה שניתן את אי הנוחות.

החברה לחיזוק מבנים

צור קשר
close slider


מלא/י את הטופס ונציג מטעמנו יחזור אליך בהקדם: