Toggle Menu

חוק הדייר הסרבן: כך תנהגו נכון

< חזרה לדף מידע מקצועי

אם אתם עומדים בפני החלטה לגבי ביצוע פרויקט תמ”א 38 מכל סוג שהוא, ודאי ערכתם אסיפת דיירים. יתכן מאוד וגיליתם שאין הסכמה פה אחד בנוגע לתהליך, ויהיו מספר דיירים שיסרבו בתוקף לשתף פעולה. במאמר הבא ניתן לכם כמה טיפים כיצד להתמודד מול אותם דיירים סרבנים ואודות חוק הדייר הסרבן.

 

הסכמה משותפת: כמה דיירים צריכים להסכים על הפרויקט?

 

החוק קובע כי על מנת לבצע פרויקט תמ”א 38 או פינוי בינוי, חייבים להגיע לידי הסכמה משותפת בקרב דיירי הבניין על ביצועו. לפי חוק המקרקעין (חיזוק בתים משותפים מפני רעידות אדמה), תשס”ח-2008:

כמו כן, לתוכנית ההתחדשות העירונית יש יתרונות רבים נוספים עבור כלל הדיירים בבניין, כגון: התקנת מעלית, שיפוץ הלובי, חיפוי חדש לבניין, שיקום התשתיות וכמובן עליית ערך הדירה הקיימת.

 

איך להתמודד עם דייר סרבן?

 

התנעת תהליך הטיפול בסרבנים דורשת קבלת היתר בתנאים מהוועדה המקומית. הוועדה מהווה גם הזדמנות עבור המתנגדים לתוכנית להשמיע את טיעוניהם – בין אם סבירות ובין אם לאו. בכל מקרה, לאחר קבלת החלטה חיובית מהוועדה המקומית, בעלי הדירות שחתמו על ההסכם יכולים לפנות למפקחת על רישום הבתים המשותפים, ולהגיש תביעה כנגד אותם דיירים המתנגדים לביצוע הפרויקט.

חשוב לדעת שפסיקותיה של המפקחת על המקרקעין כנגד הדייר הסרבן הינן חד משמעיות ולרוב נוטות להחמיר כלפיו. מבחינת המפקחת רציונל חיזוק הבניין בפני רעידת אדמה הוא ערך עליון, ויש בידה את הסמכות לכפות על דייר סרבן את ביצוע עבודות החיזוק בהתאם לתכנית שהוצעה על ידי רוב הדיירים.

 

ישנם גם מעט מקרים בהם פרויקטים של תמ״א 38 נופלים בשל סרבנות של דיירים מסוימים, סרבנות זו יכולה לנבוע מסיבות רבות, חלקן מוצדקות וקשורות לקושי יומיומי, בעיות לוגיסטיות או בירוקרטיות מול הרשות המקומית. אך מרבית המקרים שבהם דיירים סרבנים מוכרזים ככאלו, נובעים מ”דם רע” בינם לבין שאר הדיירים, רצון להשיג יותר עבורם תמורת החתימה וסיבות נוספות שונות ומשונות שכאמור, אינן מספקיות כדי למנוע את ביצוע הפרויקט.

 

דעת המחוקק בעניין חוק הדייר הסרבן

 

כדי להסדיר את הנושא, ולהימנע מעיכובים בביצוע פרויקט ה- תמ”א 38, הלא היא תוכנית מתאר ארצית להתמודדות בפני רעידות אדמה, חוקקה הכנסת חוק שכונה “חוק הדייר הסרבן”. מטרת החוק היא להעניק ליזמים כלים להתמודד עם דיירים שלא מעוניינים לשתף פעולה, ושמקשים על התקדמותו של פרויקטים מסוג תמ”א 38. כיום יזמים יכולים לתבוע תביעת נזיקין את הסרבן, ואז ההסכם נכפה על הדייר או שהוא מקבל פיצויים.

 

התיקון בחוק לטובת בני גיל הזהב

 

חשוב לזכור כי חלק ניכר מהדיירים הסרבנים, משתייכים לאוכלוסיית בני הגיל השלישי, ואינם מעוניינים לקחת חלק בפרויקט פינוי בינוי, בשל הקושי הפיזי והמנטלי שכרוך עבורם בפרויקט מסוג זה.

לאחרונה החוק עבר שינוי, וכעת הוא מנסה לעודד אותם להסכים באמצעות פתרונות שמותאמים במיוחד עבור אוכלוסיית הגיל השלישי. התיקון קובע שמוטלת על היזם אחריות להציע לקשישים אלטרנטיביות בתוך הפרויקט או מחוצה לו, ולהקל עליהם ככל הניתן כדי שניתן יהיה לקבלת את הסכמתם לבצע את הפרויקט. אם היזם לא יציג בפני הקשיש חלופות, סירובם של אותם דיירים ייחשב לסביר, ולא יהיה ניתן לתבוע אותם.

עם זאת, יש לציין כי לא כל קשיש יוכל ליהנות מההטבה הזו: הוא חייב להיות בן 75 ביום שבו הושגה החתימה הראשונה על הפרויקט. רק אז הוא יוכל לבחור באחת מתוך 3 אפשרויות שיציג לו היזם. כמו כן קשיש שיהיה בן 80 ביום החתימה הראשונה, יהיה זכאי לבחור אחת מתוך 2 חלופות מחוץ לפרויקט.

עצם ההכרה בצורך להתחשב באוכלוסייה של בני הגיל הזה היא צעד גדול ומשמעותי שיכול לעודד רבים מהם לשתף פעולה ולאפשר לאנשים רבים ליהנות מהיתרונות הרבים של פרויקטים מסוג פינוי בינוי. הכרה זו עשויה לעודד דיירים סרבנים המשתייכים לאוכלוסייה זו לשתף פעולה.

החברה לחיזוק מבנים

צור קשר
close slider


מלא/י את הטופס ונציג מטעמנו יחזור אליך בהקדם: