Toggle Menu

בניין חדש – עלויות חדשות

< חזרה לדף מידע מקצועי

במסגרת פרויקט תמ”א 38 כולם מדברים על שיפוץ הבניין בחינם ועל כך שערכו עולה בעשרות אחוזים, אבל משום מה שוכחים לציין שיש תשלומים נלווים וקבועים שעתידים לעלות לכם יותר כסף! אז מה עומד להשתנות לאחר ביצוע הפרויקט והאם זה שווה את זה? כל הפרטים בכתבה

 

לפי כתבה שפורסמה ב- “כלכליסט”, תמ”א 38 מעלה את ערך הדירות בבניין בעוד כ- 30% בממוצע. עם זאת, חשוב לזכור שכדי שהבניין ושהאזור המקיף אותו ישמרו על ערכם – יש לשמור עליהם ולתחזק אותם היטב. ולכן, כל פרויקט תמ”א 38 כרוך בסופו של דבר בהוצאות, שאולי חלקכם תרצו לקחת בחשבון לפני שאתם מתחילים לשפץ את הבניין.

 

פתאום קם אדם ומבין שיש לו שטח לתחזק

בכל בניין יש בדרך כלל ועד שאחראי על נושא תחזוקת הבניין. בעוד בבניינים ישנים מסתפקים באיש תחזוקה או בחברת ניקיון קטנה, בבניינים חדשים זה לא מספיק. בניינים שעוברים תמ”א  מתחדשים במערכות שדורשות תחזוקה, כגון מערכות אש ומים וכמובן מעלית, לובי ושאר מתקנים שדורשים ניקיון לעתים קרובות ותחזוקה שוטפת – כל זאת במטרה לשמור על סביבת מגורים פרקטית, נעימה ונקייה. ולכן, במקרים כאלה מקובל להיעזר בחברת ניהול ואחזקה.

 

שטח גדול יותר – ארנונה יקרה יותר

בכל פרויקט תמ”א, כל בעל דירה נהנה מתוספת של עד 25 מ”ר לדירה הקיימת (תלוי כמובן באפשרויות התכנוניות בכל בניין ובניין). מצד אחד מדובר בתוספת מכובדת, שבעלי הדירות מברכים עליה, כיוון שהיא משדרגת משמעותית את הערך של הדירה. מצד שני, מדובר בתוספת שכרוכה גם בתשלום ארנונה יותר גבוה – שהרי נקבעת לפי שטח הדירה הכולל. למשל, אם מדובר באזור שהארנונה למ”ר מגורים עומדת על 10 ש”ח למטר, והדירה זכתה להגדיל את שטחה ב- 25 מ”ר – הארנונה תגדל בעוד 250 ש”ח לחודש.

 

חשוב לדעת: דיירים בפינוי בינוי זכאים לפטור ולהנחה

יש פתרון לסוגיית הארנונה במקרים של פינוי-בינוי (תמ”א 38 ב’): ראשי הערים בעלי סמכות לאשר הנחה בתשלומי הארנונה עבור בעלי הדירות הקיימות. כלומר, אם הייתם בעלי דירה ישנה וקיבלתם דירה חדשה במסגרת הפרויקט, אתם רשאים לבקש הקלה ולשלם את הארנונה החדשה באופן הדרגתי – בשנה הראשונה ללא תשלום, בשנייה ב- 75% הנחה, בשלישית ב- 50% הנחה וכו’. אז אם השתתפתם בפרויקט פינוי בינוי, אל תהססו לבדוק את הזכויות שלכם, רצוי עם עורך דין שמתמחה בתחום זה.

 

השורה התחתונה: האם זה כדאי?

אם בעלי דירות בבניין ישן ונטול מעלית היו משלמים רק כמה עשרות שקלים בחודש, כעת עלולים למצוא את עצמם בתוך מציאות חדשה: בבניין שלהם יש כעת שטחים ומתקנים, ויש צורך למנות חברת ניהול ואחזקה, שאחראית על כל הנושא של התחזוקה השוטפת לבניין. לכן התשלום לוועד הבית מזנק משמעותית, ועלול לטפס למחיר של כמה מאות שקלים בחודש. עבור בעלי דירות מבוגרים ואנשים קשי יום, תוספת זו היא אתגר ממשי ועליהם למצוא את הדרך להתמודד איתו.

אז למה בכל זאת כל כך הרבה בעלי דירות פונים בכל זאת לתמ”א 38?  ובכן, אנשים רבים טוענים בפה מלא שמדובר בעלויות זניחות לעומת הרווח העצום שהדיירים יכולים לקבל מעצם שיפוץ הבניין. כל בעל דירה קיימת למעשה מתחדש בדירה גדולה יותר (וחדשה אם מדובר בפרויקט מסוג פינוי בינוי) ומבניין משופץ. כמו כן, תמיד אפשר למכור את השירה ולרכוש אחרת, אם מגלים שההוצאות החדשות מקשות עליכם.

החברה לחיזוק מבנים

צור קשר
close slider


מלא/י את הטופס ונציג מטעמנו יחזור אליך בהקדם: