Toggle Menu

איך תשפיע תוכנית הרבעים על פעילות התמ”א בת”א?

< חזרה לדף מידע מקצועי

אישורה של תוכנית הרבעים בת”א נותנת “אור ירוק” לתמ”א 38 במרכז העיר

ולכן נראה בקרוב פרויקטים רבים יוצאים לפועל בתוך פרק זמן קצר.

כיצד זה ישפיע על פעילות התמ”א המקומית? כל הפרטים בכתבה.

 

תוכנית הרובעים בצפון הישן של ת”א אושרה לאחרונה. מאות בניינים צפויים לקבל בקרוב היתרי בנייה עם כניסתה לתוקף של תוכנית רובע 3 ואישורה של תוכנית רובע 4 – אזורי מרכז העיר. מטרתה העיקרית של תוכנית זו היא לשמור על צביון השכונות הקיים ועל השטחים הירוקים, תוך חיזוק המבנים הקיימים, בהתאם לתוכנית המתאר הארצית, המוכרת לכולנו בתור תמ”א 38. כמו כן התוכנית נועדה להוסיף לעיר כמות של כ- 5,000 יחידות דיור פוטנציאליות.

 

רובע 3 ורובע 4 – אזורי הביקוש של העיר

על מנת להבין את חשיבותה של התוכנית, נסביר שמדובר בתוכנית שמתמקדת באזור הצפון הישן של ת”א ומרכזה.

 

רובע 3 שוכן בין רחוב אבן גבירול ממערב, עובר דרך חוף הים במערב, נחל הירקון בצפון ורחוב בוגרשוב בדרום. בין היתר נכללים ברובע זה:

 

כיכר דיזינגוף כיכר רבין מתחם בזל רציף הרברט סמואל פרוג שד’ בן גוריון שד’ ח”ן
הבימה נמל תל אביב מערב ארלוזורוב ירמיהו שד’ בן ציון שד’ נורדאו ועוד

 

 

מתחם רובע 4 מתפרש מרחוב אבן גבירול, דרך נתיבי איילון ונחל הירקון ועד שד’ שאול המלך. נכללים בו בין היתר:

 

תחנת רכבת מרכז בי”ח איכילוב ויצמן דרך נמיר שד’ דוד המלך
כיכר המדינה מוזיאון ת”א לאומנות ז’בוטינסקי יהודה המכבי ועוד

כיצד אישור התוכנית ישפיע על הנדל”ן המקומי?

תכנית תמ”א 38 מאפשרת לכל עירייה לקדם בשטח שלה תכנית מפורטת לקביעת כללים לחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה. עיריית ת”א קידמה תכנית כזו של תמ”א 38 בתל אביב במשך שנים, ולאחרונה התחילו לאשר אותה. כעת, עם אישורם של התכניות לרובע 3 ו-4, העירייה מנסה ליצור סדר בתוך כאוס אדריכלי ולקבוע כללים שיחולו על הבניינים שבנויים באזור הזה.

בגלל שהתהליך הזה ארך כל כך הרבה זמן, נוצר צוואר בקבוק. הרבה מאוד בניינים החלו בתהליך של קידום תמ”א 38, אבל לא קיבלו היתר בנייה. עכשיו סופסוף ה”פקק” השתחרר, וניתן יהיה בתוך פרק זמן קצר יחסית לבצע הרבה מאוד פרויקטים.

 

באזור הצפון הישן צפויים להתקיים מאות פרויקטים. אין ספק שזה אירוע שישפיע מאוד על חיי הדיירים באזור, ושהאתר יהפוך למספק שנים לסוג של אתר בנייה גדול, אך מדובר בהשקעה לטווח הארוך. שכן, בזכות תוספות הבנייה המיועדות האזור יהפוך אפילו לפופולרי אפילו יותר בעתיד.

 

האם נראה האטה במחירי הדירות והשכירות בזכות תוכנית הרבעים?

למרות שבשנים האחרונות היו עשרות פרויקטים שיקבלו היתר בנייה, חשוב לזכור כי מדובר רק בטיפה בים הדירות הנדרשות על מנת להדביק את קצב הביקוש הגבוה באזור. לכן, אם במהלך הבנייה לא תורגש עליה משמעותית במחירים, זו תזנק בסיום, עם הגעתם של אוכלוסיות חדשות לאזור שיגבירו ויעלו בהתאם גם את רמת הביקוש.

ומה לגבי מחירי השכירות? מבנים ישנים רבים יהרסו במסגרת פינוי-בינוי ולכן היצע הדירות ירד, ומצד שני יתכן והמפונים יחפשו מקום זמני לגור בו, ויעדיפו את השכונה אשר בה הם מתגוררים. כך ייווצר עודף בביקוש באותם אזורים, על היצע מצומצם ולכן, מטבע הדברים, צפויה לנו עלייה במחירי השכירות.

עם זאת חשוב לזכור שמדובר במצב זמני, כי תוך תקופה קצרה, מצב השוק ישתנה וכמות הדירות תעלה ואיכותן תהיה טובה הרבה יותר מהנכסים הקיימים כיום. לכן, השבחת הנכסים ועליית ההיצע בשוק עשויים לייצב את מחיר הדירות בשוק המכירה והשכירות. כשהדירות האלו “ייחטפו”, שוב ייווצר ביקוש עצום למקום, ואז המחירים עשויות לנסוק, כי הן יהיו הדבר הכי חם בשוק – מפוארות, עם מרפסת, לובי משופץ, חניה צמודה ועוד בונוסים שהם חלומם הרטוב של כל אדם שחי בתל אביב.

 

כדאי להתחיל לקדם את התמ”א בבניין שלכם

אם אתם מתגוררים באזורים המדוברים, ובמיוחד אם יש לכם באזורים אלה דירות להשקעה, חשוב לחתור לחתום על עסקאות היום לביצוע פרויקטים של תמ”א 38. ככל שהתהליך הזה יתקדם, ובמקביל – ככל שיהיו יותר פרויקטים, כוח המיקוח שלכם ייחלש ותתקשו לקבל בעתיד את אותן תמורות שמציעים לכם היזמים כיום.

 

החברה לחיזוק מבנים מתמחה בביצוע פרויקטים להתחדשות עירונית ברובע 3 וברובע 4. לאורך השנים ביצענו אינספור פרויקטים מוצלחים עבור אלפי דיירים מרוצים. נשמח ללוות גם אתכם במקצועיות לאורך כל התהליך.

 

החברה לחיזוק מבנים

צור קשר
close slider


מלא/י את הטופס ונציג מטעמנו יחזור אליך בהקדם: