שיפור מבנים מפני רעידת אדמה בישראל

שיפור מבנים מפני רעידת אדמה בישראל

שיפור מבנים בפני רעידות אדמה

חשוב לדעת כי במקרים של רעידות אדמה חזקות, הגורם העיקרי לאבידות בנפש הינו התמוטטות מבנים בהם שוהים בני אדם, בין אם בביתם הפרטי, בעבודה או במוסדות חינוך. אי לכך, ועקב החשש הריאלי מפני רעידות אדמה בישראל, יש להבטיח את עמידות מבנים בהתאם לתקן הישראלי 431. תקן זה מיושם החל משנת 1980, ולכן בתים רבים שנבנו לפני מועד זה אינם עומדים בדרישותיו ויש צורך לשפרם. ראוי לציין כי מבנים שיש בהם ממ"ד זוכים לעמידות משופרת בפני רעידות אדמה.

בחירת טכניקה לחיזוק מבנה

חיזוק ושיפור מבנים כנגד רעידות אדמה עשוי להתבצע במספר טכניקות הנדסיות, כדוגמת מסגרות בטון, מסגרות פלדה וקירות הקשחה. הבחירה בטכניקה המתאימה מעוגנת בהחלטה הנדסית, המורכבת ממספר שיקולים הנוגעים בין היתר לסביבה, לקונסטרוקציית המבנה ולעלויות. שיקולים אלו נבחנים בעזרת בדיקות מדוקדקות, הכוללות בין היתר בדיקה של חוזק בטון המבנה באמצעות פטיש רתע, וכן בדיקות רנטגן ורדיוגרפיה לבחינת קוטר וצפיפות מוטות הזיון שבבטון. זאת בנוסף על בדיקת התנגדות חשמלית המגלה קורוזיה בקורות הפלדה העוברות בתוך הבטון. בהתאם למסקנות ולנתוני בדיקות המבנה, יחליט המהנדס על טכניקת החיזוק המתאימה עבורו בפני רעידות אדמה.

טכניקות לשיפור מבנים

כאמור, חיזוק מבנים בפני רעידות אדמה עשוי להתבצע במספר טכניקות, וביניהן:

  • קירות הקשחה – זוהי טכניקה מקובלת עבור מבנים עם קומת עמודים תחתונה, המכונה קומה מפולשת. בשיטה זו סוגרים את קומת העמודים לטובת מחסנים או קומת מגורים,  באמצעות קירות העשויים מבטון מזוין המשפרים באופן ניכר את עמידות הבניין. יש לציין כי השיטה משמשת גם לחיזוק חדרי מדרגות בפירים של מעליות, וכן בממדים הנבנים בטור.
  • מסגרות לחיזוק המבנה – בטכניקה זו נעזרים במסגרות פלדה או בטון המוספות לכל אורכו של הבניין, ולמעשה עוטפות אותו. המסגרות משפרות את עמידותו של הבניין בפני רעידות אדמה.
  • תוספות בנייה –  של אגף חדש או הרחבת דירות קיימות מגדילות את נפח הבניין, וכך מסייעות בהעברת עומסים לקרקע, תורמות לחיזוק הבניין בכללותו, וכן ליציבותו ולעמידותו בפני רעידות אדמה.
  • בניית ממדים בטור – מדובר בממדים הנבנים אחד מעל השני וכך יוצרים עמוד תווך חזק למבנה, מה שתורם ליציבותו ולחוזקו. ניתן גם לחזקם בעזרת קירות הקשחה המקשרים ביניהם.
  • יריעות חיזוק – אלו הן יריעות העשויות מחומרים מורכבים וחזקים יותר מחומרי בנייה רגילים, כמו סיבי פחם, וניתן להוסיפן לקירות ועמודים במבנה.
  • עיבוי יסודות הבניין – באמצעות הוספה של בטון או פלדה.
  • חיזוק עמודי מבנה – חיזוק והגדלת רוחב העמודים בעזרת בטון או ברזל, וכן באמצעות הוספת קורות המקשרות בין העמודים.
  • חיזוק קומות תחתונות – אלו נושאות את מרבית משקל המבנה ואחראיות לחוסנו ועמידותו. חיזוקן עשוי להתבצע בטכניקות שונות.
  • איטום סדקים – מתבצע על ידי פתיחת הסדק עד ליסודות הברזל, חיזוקו באמצעות חומרים כימיים, וסגירת הסדק עם בטון.

ומה עם הבניין שלכם? במקרה של רעידת אדמה חזקה הוא יעמוד בזה?
לבדיקה האם ניתן לבצע בבניין שלכם תמ"א 38, לחצו כאן  (חינם וללא כל התחייבות)

רוצים לדעת כמה ניסיון יש לנו בפרויקט תמ"א 38 ?