תכנית מתאר ארצית 38 – מהי התוכנית, על מי היא חלה ומהן הטבות התוכנית

< חזרה לדף התחדשות עירונית

 


אי אפשר לטעון שמדינת ישראל איננה דואגת לשלום תושביה שהרי תוכנית המתאר הארצית היא הדוגמה הקלאסית ביותר לדאגה זו. במדינת ישראל ניתן למצוא מבנים רבים אשר נבנו ללא תו תקן לרעידת אדמה (תו תקן מספר 413). משמעות הבנייה ללא תו התקן המצוין לעיל שברגע שתפקוד את האזור רעידת אדמה בעוצמה חזקה – המבנים יקרסו כליל.

הסיבה לחשש שמא תפקוד את האזור רעידת אדמה היא גדולה עקב סיבה אחת מרכזית והיא עונה לשם – השבר הסורי אפריקאי. משמעות הבקע המדובר הוא למעשה הפרדה שקיימת בין הלוח המערבי לבין הלוח האפריקאי. כאשר משתחררות אנרגיות המצטברות בין שתי הלוחות – הדבר גורם לרעידת אדמה אך עם זאת חשוב להבין שמכיוון שהאנרגיות הללו משתחררות נמנעת רעידת בעוצמה חזקה יותר.

תוכנית להצלת חיים

ממשלת ישראל זיהתה את הבעתיות הנ”ל והבינה שהיא חייבת לפעול ויפה שעה אחת קודם. כמו כן, ממשלת ישראל הבינה גם שעלויות חיזוק המבנים הוא דבר שהיא לא מסוגלת לעמוד בו מבחינה כלכלית ולכן חיפשה אחר תוכנית שתסדיר את הבעיה. התכנית זו עונה לשם – תמ”א (כלומר, תוכנית המתאר הארצית).

תמא 38 יכולה לבוא לידי ביטוי אצל מבנים שנבנו ללא תו תקן (כלומר, מבנים שנבנו לפני שנת 1975). מעבר לכך, על מנת שמבנה אכן יהיה זכאי ליהנות מההטבות השונות שטומנת בתוכה התכנית הנהדרת המבנה מוכרח להיות בשטח שעולה על כ- 400 מ”ר וכולל כשתי קומות ומעלה. בנוסף, התכנית אינה חלה על מבנים שאינם מאוישים.

תמ”א 38 – במסגרת התכנית

אז מה למעשה תוכנית המתאר הארצית 38 מספקת עבור דיירים שאכן עומדים בקריטריונים שלה? ובכן, תוכנית המתאר הארצית 38מספקת מגוון של הטבות כלכליות שמטרתם לדחוף כמה שיותר דיירים ליישם אותה. ההטבה המרכזית לשמה הוקמה התכנית מלכתחילה, היא חיזוק המבנה ועמידותו מפני רעידות אדמה.

כמו כן, הטבות נוספות שניתן למצוא במסגרת התכנית, הן: הוספה של מעלית או לחלופין שיפוץ של מעלית הבניין, שיפוץ של חדר המדרגות, שדרוג המבנה מבחוץ, שיפור דרכי הגישה אל המבנה, פתרון לחנייה במבנה ובמידה וקיימת חנייה במבנה אז שיפוץ החנייה, שדרוג הגינה של הבניין, הוספת חדר אשפה, הוספה של 25 מ”ר לכל דירה (הוספה זו צריכה לכלול ראשית כל ממ”ד ולאחר מכן, במידה והדיירים מעוניינים אז מרפסת שמש). כמו כן, ניתן למצוא הטבות רבות נוספות כאשר חשוב לזכור – מעבר לעובדה שחיזוק המבנה ושדרוג הבניין מעלה את ערך הדירה בכמעט 30%, שיפוץ זה יכול להציל חיים.

 


 

צור קשר
close slider

מלא/י את הטופס ונציג מטעמנו יחזור אליך בהקדם: