הדרך הבטוחה אל חיזוק המבנה

הדרך הבטוחה אל חיזוק המבנה

ב-68 שנות קיומה של ישראל, קמו בניינים ומבנים רבים בשטחה המשמשים את הסקטור הפרטי והסקטור העסקי. המשותף לכלל המבנים הוא שמאכלסים אותם בני אדם – כך שהבטיחות היא מטרת העל הניצבת מעל לכל. עם התקדמות הטכנולוגיות ויכולות הבקרה ומנגנוני הבטיחות, אותרו ליקויים שונים במבנים אשר נבנו עד 1980 – מה שהוליד לבסוף את תמ"א 38. מאחר ובטיחות היא מעל לכל, יותר ויותר מבנים עוברים את תהליך התמ"א וכך זוכים בביטחון ובבטיחות ללא פשרות גם לשוהים בבניין וגם לסובבים אותו אשר יכולים להינזק במקרה של רעש אדמה או תנאי מזג אוויר קשים.

הדרכים המקובלות לחיזוק מבנים

הדרך הנפוצה והמוכרת לכולם היא תמ"א 38. מדובר על תכנית קפדנית אשר תכליתה לחזק מבנים מפני רעשי אדמה עתידיים. מטרת העל היא לחזק את המבנה הקיים, ויתרה מכך, לשכנע את בעלי המבנים בחשיבות חיזוק המבנה והתועלות הרבות שהחיזוק מגלם בתוכו. בעלי בתים רבים תוהים לגבי מועמדות ביתם לתכנית החיזוק ואינם יודעים מהו תנאי הסף. על פי החוק, בתים אשר נבנו טרם ה-1.1.1980 הינם מועמדים לתכנית החיזוק תמ"א 38.

 

מה כולל הליך התמ"א 38?

כיום סבורים כי בתים אשר נבנו לפני תאריך זה אינם עומדים בתקן האומד את סבירות עמידות המבנה ברעידות האדמה ועל כן מעודדים את חיזוק הבניינים. כאשר מדובר על הליך החיזוק מדובר על הטבות אשר מוענקות וכוללות בתוכן פעולות אפשריות לרבות חיזוק המבנה, תוספות של חדרים רגילים ואטומים, הוספת מרפסות שמש, התקנת כלי עזר שימושיים כדוגמת מעלית ובנוסף גם שידרוגים חזותיים כדוגמת נראות הבניין מבחוץ ומבפנים.

האם מדובר על תכנית יעילה?

תכנית החיזוק משפרת משמעותית את סיכויי המבנה לעמוד בפני רעידות אדמה. תכנית החיזוק נעשית מאחר ומצב המבנה טרם חיזוקו לא העניק ביטחון לשוהים בו, אך כעת, עם חיזוקו, מדובר על בניין חזק משמעותית אשר עתיד להגן על שוהיו בעת מצוקה. סוללת אנשי מקצוע בוחנים כל מבנה לגופו ואת מידת ההשקעה והחיזוק הנדרשים לו – כל הדרך על מנת להעניק בטיחות וביטחון.

בניה קלה – יתרון גדול

לצד פורמט הבנייה המסורתי, עלתה לאחרונה שיטת הבניה הקלה. עד לא מזמן בעת שתוכנן מבנה העתיד להבנות, התכנון התבסס על בניה בשטח הבנייה ורק בו. שיטת הבניה הקלה מאפשרת תכנון מקיף ונרחב יותר, דרכו יהיה ניתן ליצור חלקי בניין שונים אותם ניתן יהיה להרכיב ולשבץ במבנה קיים. את החלקים השונים יתכננו ויבנו במקומות ייעודים ולבסוף, בעת שתינתן האות, החלקים יועברו אל שטח המבנה ויורכבו עליו.

בניה קלה מאפשרת חיסכון רב בכוח אדם, ממזערת את זיהום הסביבה, אפשרות לבקרה על חומרים ירוקים ונקיים יותר ואפילו חוסכת זמן עבודה – כך שאתם יוצאים נשכרים. מאחר והבניה הקלה הינה שיטה חדשה יחסית, הבניה נמצאת תחת בקרה מחמירה שמטרתה להבטיח בטיחות ללא פשרות ועמידה מירבית בתנאי מזג אוויר קשים ורעשי אדמה אפשריים.

 

מאמר נוסף שיכול גם לעניין אותך: