יום כדור הארץ-דרושה דירה לקניה במאדים

יום כדור הארץ-דרושה דירה לקניה במאדים

יום כדור הארץ ממש מעבר לפינה, אין זמן טוב מזה לבחון מה ניתן לעשות כדי להציל את הכוכב הקטן שלנו, בישראל של שנת 2016 המודעות לאיכות הסביבה הולכת וגדלה. ברוב הישובים ישנם פחים שונים לסוגי הזבל וכלובי מיחזור בקבוקים. ברוב הבתים נורות חסכוניות בחשמל וישנן חנויות הנותנות תלושי קנייה תמורת בגדים משומשים. אולם מה עם הבית שלנו? האם הוא בנוי בצורה ידידותית לסביבה? ומהי בכלל בניה ידידותית לסביבה?

  בניה ירוקה בישראל

אחד המזהמים הגדולים והצרכנים הגדולים של משאבים ואנרגיה הם הבניינים, מסיבה זו החליט המשרד להגנת הסביבה בשנת 2011 לבצע תיקון לחוק ולכתוב תקן מדויק לבחינת מבנה ירוק. בכדי לנסח את התקן אנשי המכון גייסו חברת יעוץ בריטית וכינסו ועדות מומחים חיצוניות המורכבות אדריכלים, מהנדסים, קבלנים ועובדי ממשלה. התקן לבנייה ירוקה מתעדכן כל הזמן ופתוח לחידושים ושינויים לטובת איכות הסביבה וקידום הבניה בישראל.

הבניה הירוקה מקטינה את ההשפעה השלילית של המבנים על הסביבה על ידי טכנולוגיות הפותחו למטרה זו, בנייה הנותנת מענה לדייריה מבלי לסכן את הדורות הבאים. תקן הבניה הירוקה מתייחס למספר רב של גורמים כמו: שטח הבניין, חסכון באנרגיה, חיסכון במים, צפיפות הבניה, שימוש בחומרים ידידותיים לסביבה בבנייה, נגישות, תכנון השטחים הלא בנויים ועוד. לדוגמה: דגש על דירות מוארות כדי לחסוך בחשמל בשעות האור.

במספר לא קטן של ערים בארץ ישנם פרוייקטים שלמים הנבנו בבניה ירוקה כמו: יבנה, נתניה, גבעתיים, פתח תקווה ועוד.

תמ"א 38 בבנייה ירוקה

תמ"א 38 הינה תוכנית ממשלתית הנועדה לשפץ מבנים קיימים כך שיהיו עמידים יותר לרעידות אדמה. התוכנית מתבססת על העובדה שמדינת ישראל נמצאת באיזור עם רמת סיכון גבוהה לרעידות אדמה, מכיוון שאין דרך למנוע רעידות אדמה כדאי מאד להיערך אליהן כדי לצמצם ככל האפשרת את הנפגעים במיוחד בנפש אך גם ברכוש.

תוכנית הפרוייקט היא לחבר את דיירי הבניינים העומדים בתקן לתמ"א 38 עם קבלני השיפוץ, במחשבה שכולם מרוויחים בעלי הדירות מקבלים בניין מחודש ועמיד יותר עם ערך גבוה יותר והקבלן המבצע מקבל דירות חדשות בבניין.

המבנים המיועדים לתמ"א 38, מבנים בני 40 ומעלה, לא נבנו במחשבה על הסביבה מבחינות רבות.

שיפוץ מקיף של המבנה בתמ"א 38 הוא הזדמנות מצויינת להטמיע את עקרונות הבניה הירוקה ובכך לשפר את איכות החיים של הדיירים ושל הסביבה.

יתרונות תמ"א 38 עם עקרונות הבנייה הירוקה

איכות חיים גבוהה

ערך הדירה עולה משמעותית – אנשים מעדיפים לקנות דירות בתקן הבנייה הירוקה

דירות חסכוניות – חשבונות חשמל ומים נמוכים יותר, חסכון באנרגיה.

איכות הסביבה – הבניין פחות מזהם את הסביבה

בשביל הכדור שלנו

בסרטי מדע בדיוני רבים ההתיישבות על מאדים כבר החלה, אולם במציאות זה לא יקרה בעתיד הקרוב, לכן המשיכו להפריד פסולת, לחסוך באנרגיה ולמחזר בקבוקים… ורגע לפני שאתם קונים דירה או משפצים בניין חישבו שניה על הסביבה שלנו, לטובת איכות החיים שלנו ושל הדורות הבאים.

 

 

מאמר נוסף שיכול גם לעניין אותך: