כל מה שרציתם לדעת על פינוי בינוי

כל מה שרציתם לדעת על פינוי בינוי

 

לפי חוק התכנון והבנייה, פינוי בינוי הינו שם לתוכנית מדינית שבמסגרתה מתחייבים בעלי דירות למכור את זכויות הבניין הישן במלואן או בחלקן ליזם. זאת במטרה להרוס את המבנה הקיים ולבנות במקומו בית מגורים חדש וגדול יותר. במהלך העבודות זכאים הדיירים לקבל מהיזם דיור חלופי הולם, ובסיומן יזכו לקבל דירה חדשה ומרווחת יותר בבנין החדש.

מתי עושים פינוי בינוי ?

תוכנית פינוי בינוי נוצרה עקב מדיניות התחדשות ערים, אשר נועדה לספק מענה לבעיות פרבור  הנובעות ממחסור בשטחים פתוחים ליד אזורים עירוניים. התוכנית מיושמת לרוב באזורים עירוניים המאוכלסים בדלילות, או באזורים חלשים ומדורדרים מבחינה סוציו-אקונומית. זאת במטרה לשפר את תשתיות העיר ותדמיתה, לצופף ולייעל את השימוש בקרקע העירונית, ולספק עתודות דיור חדשות.

הסכמת רוב מיוחס לביצוע פרויקט פינוי בינוי

כאמור, על מנת לקיים פרויקט פינוי ביוני בבניין המאושר לכך על ידי הרשויות, יש צורך ברוב מיוחס של בעלי הדירות. הרוב המיוחס נדרש לעמוד בתנאים הבאים:

  • בבניין מגורים משותף המכיל בין 4 ל- 5 דירות מותר לדייר אחד לסרב להליך. זאת בתנאי ששלושה רבעים מהרכוש המשותף צמוד לדירות של המסכימים להליך, בתנאי שיש בבניין מעל לשני בעלי דירות, ושהמסרב להליך הינו בעליה של לא יותר מדירה אחת.
  • בבניין מגורים משותף בן מעל ל- 5 דירות נדרש מינימום של ארבע חמישיות מהדירות, המהוות לפחות שלושה רבעים מכלל הרכוש המשותף.
  • בבניין משותף של 6 דירות ויותר- במידה שבבעלות דייר מעל ל- 30% מהדירות, הן ייחשבו כדירה אחת .

יש לציין כי במקרים של סירוב דיירים להשתתף במיזם פינוי בינוי, ניתן לתבוע אותם בנזיקין אם נמצא  שהסירוב הינו בלתי סביר.

יתרונותיו של מיזם פינוי בינוי

מיזם פינוי בינוי מעניק לדיירי הבניין דירות חדשות, גדולות ומרווחות יותר במקום דירותיהם הישנות, וזאת עם מפרט דירה יותר עשיר ויוקרתי התורם להשבחת הנכס כדוגמת ממ"ד, מחסן, חנייה או מרפסת. בנוסף לכך, במטרה לתמרץ את הציבור להשתתף במיזמים אלו, מעניקה המדינה לעומדים בתנאים גם הטבות ופטור ממיסים שונים, כמו פטור ממס רכישה. כמו כן, במהלך העבודות ועד לסיומן יממן יזם הפרויקט לכל דייר המפונה מדירתו דיור זמני הולם, ללא עלות מצידו. מעבר לכך, ההשתתפות בפרויקט פינוי בינוי מאפשרת לבעלי דירות לגור בשכונה מודרנית עם תשתיות סביבתיות משופרות, ולחיות בבנין חדש ומשודרג העומד בכל התקנים הנדרשים שבחוק. מכאן שעסקאות פינוי בינוי מעניקות הזדמנות לשיפור משמעותי של רמת ואיכות החיים, לצד עלייה מהותית בערכו של הנכס בשוק. נתונים אלו מובילים בעלי דירות רבים להתעניין בהליך ולבקש את יישומו.

 

אחרי שהכרתם את תכנית  'פינוי בינוי', בטח יעניין אותם גם לדעת מהן היתרונות העיקריים של תמ"א 38 .