מהי תמ"א 38

תמ"א 38: כל מה שרציתם לדעת על תוכנית המתאר הארצית

יותר ויותר אנשים מסביבכם מדברים על תמ"א 38 אבל בשבילכם זה נשמע כמו סינית? רוצים לדעת מה עומד מאחורי הביטוי הזה שכולם כבר מדברים עליו וכל כך מתלהבים ממנו? על כך במאמר שלפניכם.

 

מה זה תמ"א 38?

הביטוי תמ"א 38 הוא בעצם ראשי התיבות שנקבעו לתוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה. תוכנית זו כוללת מגוון רחב של חוקים ותקנות שהמטרה העיקרית שלהם היא למנוע אסון העלול להתקיים במדינת ישראל בעקבות רעידת אדמה עוצמתית.

את התוכנית הציעה המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, שהיתה מורכבת מצוות גדול של אנשי מקצוע שהוביל האדריכל יונה פיטלסון. בשנת 2005 התוכנית אושרה על ידי ממשלת ישראל ושינתה את ענף הבנייה בישראל.

 

למה בכלל צריך תמ"א 38?

ישראל נמצאת על השבר הסורי-אפריקני, מקום מועד לפורענות ומקור הסיכון העיקרי לרעידות אדמה באזורנו. אותו שבר גורם לרעידות האדמה רבות שמתרחשות ללא הרף במדינות שמסביבנו. לכן החשש הוא שישראל היא כמעין פצצה מתקתקת, וכל יום עלולה להתרחש פה רעידת אדמה ללא כל אזהרה מוקדמת.

ת"י 413, שהוא התקן הישראלי לעמידות מבנים בפני רעידות אדמה, נכנס לתוקף רק בשנת 1975, והפך למחייב רק כעבור 5 שנים, בינואר 1980. לפי כל ההערכות, רוב המבנים שנבנו בארץ לפני 1980, למעשה אינם עומדים בתקן, ומאחר וקיים חשש משמעותי מפני רעידת אדמה חזקה בישראל, קיים גם חשש לאינספור מבנים שיתמוטטו ויגרמו לעשרות אלפי הרוגים.

 

התמריצים והיתרונות לביצוע תמ"א 38

כידוע, חיזוק הבניין כנגד רעידות אדמה עולה כסף. הרבה כסף. אז מאיפה מגייסים את הסכום הנדרש על מנת לכסות את ההוצאות של התאמת המבנה לאותו תקן שהזכרנו? על מנת שהמדינה לא תצטרך להשקיע תקציבים על התוכנית, היא הפריטה אותה והעבירה אותה לידי יזמים.

תמורת חיזוק הבניין כנגד רעידות אדמה, מעניקה המדינה זכויות בנייה על גג המבנה, היזמים משפצים את חזית המבנה והשטחים הציבוריים, מחזקים את הבניין נגד רעידות אדמה, מחדשים את תשתיות הבניין ומרחיבים את הדירות על ידי תוספת שטח – ממ"ד ומרפסת. בנוסף לכך, הרשויות המקומיות, שלהן יש את הסמכות לתת היתרי בניה, תומכות בפרויקטים של תמ”א 38 ומאפשרות להם חריגות והקלות. כך מקבלים הדיירים – שיפור גדול באיכות חייהם ועליה ניכרת בערך דירותיהם.

מעבר לכך, דיירים שמשתתפים בפרויקט זוכים לקבל הטבות רבות במסגרתו, כגון:

הרחבת שטח הדירות (עד 25 מ"ר ברוטו לכל דירה) עם ממ"ד ו/או מרפסת שמש

• תוספת מעלית גם אם היא חורגת מקווי הבנייה הרגילים של הבניין

• תוספת של מקומות חנייה לדיירים הקיימים ולדיירים החדשים

• גם הלובי של הבניין עובר שיפוץ ושדרוג במהלך ביצוע הפרויקט

• הבנייה לעתים מתבצעת בטכניקה של בנייה ירוקה, המאפשרת חיסכון לאורך זמן  ועוד…

 

התחדשות עירונית: פינוי בינוי וחיזוק מבנים

התחדשות עירונית כוללת פרויקטים של תמ"א 38 משני סוגים:

1. חיזוק מבנים – פרויקטים אלה למעשה מתבצעים מבלי להרוס את המבנה הישן שבו מתגוררים הדיירים, תוך חיזוק יסודותיו, שיפוצו הכללי והוספת קומות נוספות למגורים. מאחר והאחריות על חיזוק המבנה מוטלת על הדיירים, הם יכולים להתאגד ולהוציא את הפרויקט לפועל באופן עצמאי ואז להתחלק ברווחים על הדירות החדשות שנבנו.

אבל מאחר ומדובר בפעילות מורכבת ביותר, לרוב הדיירים מחליטים לפנות לגוף מנוסה ומקצועי יותר – כגון יזם, קבלן או חברה שמבצעת את שני הדברים גם יחד. אותו גורם מתאם בין כל בעלי המקצוע לפרויקט, מטפל בכל הביורוקרטיה ופועל למען טובת הדיירים, כשבעצם בתמורה הוא מקבל לידיו את הזכויות על הדירות החדשות בבניין.

2. פינוי בינוי – בפרויקטים כאלה בעצם מחליטים להרוס את הבניינים הישנים עד ליסוד, ולהקים במקומם בנייני מגורים חדשים. מהרגע שמכריזים על כך שמתחם מסוים הופך למתחם פינוי בינוי, כל הדיירים מפונים לדירות חלופיות, וזוכים לקבל מימון מלא כל עוד הבניין לא קיבל טופס 4, המאשר כי ניתן להתגורר בו.

בסיום הפרויקט, הדיירים הוותיקים של המתחם למעשה מרוויחים דירה חדשה, מרווחת, מודרנית ונעימה, ולרוב גם השכונה עצמה עוברת מתיחת פנים והופכת להרבה יותר אטרקטיבית הן בעיניי הדיירים עצמם, והן בעיניי דיירים ובעלי עסקים שמגלים מחדש את הפוטנציאל של המקום ומפיחים בו חיים.

תמ"א 38 הוא נושא חשוב שמעסיק כיום יותר ויותר אנשים המעוניינים לשדרג את איכות חייהם ולהרוויח מכל היתרונות הרבים שאפשר לקבל במסגרתו. על מנת להתחיל את הפרויקט בבניין שלכם ולקחת בו חלק, אנחנו ממליצים לכם לקרוא באתר מאמרים נוספים שכתבנו, כדי שתקבלו טיפים מקצועיים ומידע שחשוב שתדעו לקראת התהליך הצפוי לכם.

צור קשר
close slider

מלא/י את הטופס ונציג מטעמנו יחזור אליך בהקדם: